سهامداری به سبک مشهدی

دکتر محمد فطانت رئیس سازمان بورس اعلام کرد: شرکتهایی که طی 5 سال گذشته به سهامدارانشان سودهای هنگفت داده اند اما طی چند ماه گذشته نتوانسته اند سودی به سهام داران بدهند موظف به راضی کردن سهامداران و حداقل پرداخت سود بانکی به آنها هستند در غیر این صورت مدیرعامل این شرکت ها بازداشت خواهند شد!

این خبر چقدر می تواند شما را شوکه کند؟ چند درصد شما با خواندن این خبر لبخند تمسخر آمیز بر لبانتان نشست؟ مگر می شود یکی از مسئولین بالارتبه کشور طی نامه ای مدیرعامل شرکت ها را ملزم به راضی کردن سهامداران کند؟

گروه سرمايه گذاري ميراث فرهنگي که در بورس با نام سمگا شناخته می شود قیمتش در یک سال گذشته از هزار و 200 تومان تا 300 تومان افت کرد! بیش از 400 درصد افت قیمت سهام در کمتر از یک سال! حال فرض کنید سهام داران این شرکت درب دفاتر آن، دادگستری، استانداری و … تجمع کنند و از سوی دیگر محمد فطانت مدیر سازمان بورس به مدیرعامل این شرکت نامه بنویسد اگر تا چند روز آینده با سهام داران به توافق نرسیدید بازداشت خواهید شد!

اتفاقی که این روز ها برای سهام داران پدیده شاندیز، تبرک، پردیسبان و… در حال رخ دادن است.

مشکل از کجا آب می خورد؟ آیا سهام داران ما قبل از خرید سهام تحقیق نکرده اند که خرید سهام یعنی چه؟ آیا ما تا به حال شراکت نکرده ایم تا بدانیم در سود و زیان آن شریکیم؟ و یا به دنبال ربا ایم؟ غیر از این است که اگر فقط در سود شرکتی شریک باشید آن پول ربا است؟ شراکت به معنای سهیم شدن در سود و زیان پروژه است.

این سبک جدید سهام داری مشهدی دیگر چیست؟ کجای دنیا می توان چنین سهامدارانی را پیدا کرد که به زور سهامی که تضمینی بر بازخرید آن نیست را به شرکت به قیمت و چک روز بفروشند؟ حتی در قبال فرصت خواهی شرکت فریاد وا مصیبتا سر دهد؟ محسن پهلوانی که تا دیروز بزرگمرد بود حال که برای بازخرید سهام فرصت خواسته و در قبال آن سود سالیانه 30 درصد بانکی می دهد یک شبه کلاه بردار شد؟ بوستانی که تا روز قبل معروف به مرد کار آفرین بود حال دزد خطاب می شود؟

کجای دنیا یک مسئول اینقدر به فکر مردم است که در جواب اعتراض مردم مدیرعامل کارآفرین یک شرکت را دستگیر کند تا وی مجبور به بازخرید سهامی شود که از قبل قول بازخرید نداده است؟ آن هم به قیمت روز، با سود بالا و چک روز؟ آقای مسئول عزیز، شما با خود فکر نکردید که با نابود کردن کارآفرین در کوتاه مدت عزیز مردم می شوید اما دیگر کدام کار آفرین حاضر به سازندگی کشور می شود؟ با وضعیت بی کاری فعلی چگونه ایجاد شغل می شود؟ در وضعیتی که رهبر انقلاب مدام تاکید بر اقتصاد مقاومتی می کنند کاری می کنید که سرمایه های مردم به دبی و ترکیه و ازبکستان رود؟ سهام دارانی همانند من کودکانی اند که درب سوپر مارکت برای خریدن تنقلات گریه می کنند و پا بر زمین می کوبند. اما شما به عنوان یک پدر بهتر می دانید که گریه ی چند دقیقه ای کودکان بهتر از خراب شدن آینده ی آنان است. فرزندان همین افراد چند صباحی دیگر به دنبال کار برای تامین معاش خانواده ی خود اند. با له کردن کار آفرینان جواب نسل آینده را چه خواهید داد؟ آینده به کنار، جواب 10 هزار نفری که به طور مستقیم و غیر مستقیم با دستور شما مبنی بر عدم فروش سهام باعث توقف پروژه به خاطر نقدینگی شده اید را چگونه می دهید؟

پدر عزیز، شما چرخه ی خرید و فروش سهام را نابود کردید و انتظار دارید این چرخه به صورت نصفه (بازخرید سهام بدون فروش سهام) فعالیت خود را ادامه دهد. دنیا جای علت و معلول است.

چگونه انتظار دارید این شرکت ها بدون فروش سهام که تامین کننده اصلی نقدینگی شرکت است، هم بتواند سهام را بازخرید کند و هم به فعالیت خود ادامه دهد؟ مگر می شود دست کسی را بست و از او انتظار شنا کردن داشت؟

اگر عوام فراموش کرده اند که خرید سهام بازی برد و باخت است و همانطوری که سود های کلان می کنند می تواند افت کلان هم داشته باشد، از شما به عنوان یک مسئول بالا رتبه انتظار بیشتری است. انتظار این است که همانند یک پدر چتر حمایتی خود را در چارچوب قانون بر سر تمام فرزندان خود نگاه دارید.

منبع : وب سایت اکو سنتر


 • این مجموعه حاصل تلاش جمعی گروهی نیروهای علاقمند به رشد اقتصادی کشور، ایجاد فرصتهای اشتغال، بکارگیری بخشی از استعدادهای بالقوه استان در زمینه های کشاورزی، واحدهای تولید کننده مواد اولیه و بسته بندی، ناوگان حمل و نقل و توانمندیهای بازرگانی کشور و به ویژه استان متبرّک و مزین شده بنام رضویست.
  به طور بدیهی گردانندگان این مجتمع آن هنگام که در اقصی نقاط کشور و یا بازارهای فرامرزی شاهد بهره مندی احدی از افراد جامعه از فرآورده های تبرّک به همجواری سلطان سریر ارتضا حضرت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام می گردند از خستگی و حجم زیاد کار ، مسئولیت و گرفتاریهای
 • ریز و درشت روبروی هر تولید کننده چیزی احساس نمی کنند.
  به این سان مجموعه ای که در سال 1376 با ظرفیت جذب روزانه 120 تن گوجه فرنگی در شهرک صنعتی چار طاقی مشهد آغاز به کار کرد اینک در حال اداره شرکت شهداب ناب خراسان، شرکت اهداء کیلومتر 5 جاده چناران-قوچان ابتدای جاده اخلمد، واحد دامداری در اخشان اخلمد، روغنکشی ابتدای جاده فریمان و تصفیه پنبه در شهرستان تربت حیدریه است.
  امید است این مجموعه با شعار "یک سبد کالا با کیفیت جهانی" بتواند همواره با محصولات خود بر سر سفره های خانواده های ایرانی، کیفیت و رضایت را به ارمغان آورد.
جدیدترین محصولات تبرّک
گروه صنعتی تبرّک با شعار هر شش ماه یک محصول جدید، سعی در تکمیل سبد محصولات خود و همچنین خدمت به خانواده های ایرانی دارد. محصولات جدید تبرّک :
تنوع محصولات تبرّک
گروه صنعتی تبرّک با شعار هر شش ماه یک محصول جدید، سعی در تکمیل سبد محصولات خود و همچنین خدمت به خانواده های ایرانی دارد. محصولات جدید تبرّک :
 • برای ارتباط با ما با شماره تلفن 37501-051 تماس حاصل نمایید یا از طریق فرم زیر با ما تماس بگیرید.
  آدرس ایمیل : info@tabarok.com
 • نام
 • موبایل
 • ایمیل
 • موضوع
 • پیغام
Copyright © 2014 Tabarok All Rights Reserved. Phone : +98 - 511 - 7501 Mail : info@tabarok.com
Designed By Behzad Andalibi